Brukowany chodnik

Współczesna rola krawężników

krawężnikiKrawężniki to taki element służący do aranżacji nawierzchni, który kojarzy nam się przede wszystkim z przestrzenią publiczną. Krawężniki bowiem stanowią materiał, który służy przede wszystkim jako „ogranicznik” różnego rodzaju chodników, deptaków (i tym podobnych), odgradzając je niejako od szosy – czyli powierzchni wykorzystywanej przez ruch samochodowy.

Prócz tego miały one pełnić również inne funkcje, na przykład „robić miejsce” dla wody, która podczas obfitych opadów deszczu winna zbierać się w rynsztokach – dzięki czemu łatwiej było nią pokierować w taki sposób, aby jej usuwanie było jak najprostsze i najwygodniejsze.

 

Cóż – prawda jednak jest taka, że krawężniki stosuje się nie tylko w przypadku przestrzeni zurbanizowanej, miejskiej czy jakkolwiek by jej nie opisać – nawet jeśli ich głównym przeznaczeniem było początkowo odgradzanie miejsca do jady autem od tego, po którym spacerują ludzie. Dzisiaj – czyli w czasach, kiedy każdy z nas chce, aby zarówno ogród, jak i przestrzeń wokół domu prezentowały się najlepiej – stosuje się je również w przypadku aranżowania prywatnych nawierzchni.

 

Krawężniki bowiem to element klasyczny, a zarazem dość uniwersalny. Świetnie komponują się z różnego typu lokalizacjami oraz innymi materiałami nawierzchniowymi – bez znaczenia, czy mamy na myśli klasyczną kostkę brukową, czy płyty z naturalnych skał (piaskowiec, granit), czy w końcu – jakiekolwiek betonowe konstrukcje. Ich konkretnych zastosowań nie da wyliczyć się zbyt szybko, ponieważ można je stosować w doprawdy wielu miejscach i w różnoraki sposób: od ścieżek ogrodowych po podjazdy i schody prowadzące do naszych drzwi.

 

Każdy wobec tego, kto chciałby zrewitalizować przestrzeń własnego podwórza, nie powinien bać się sięgnąć właśnie po nie – krawężniki są czymś tak normalnym i naturalnym dla aranżowania powierzchni brukowej i betonowej, że wręcz ciężko ją sobie bez nich wyobrazić. Sam mam w planach zrobić coś ze swoją posesją i wiem już nawet, jaki element na pewno na niej wykorzystam…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>