Brukowany chodnik

Tarasy a bezpieczna nawierzchnia

Nawierzchnia tarasowa ma być nie tylko piękna. Powinna bobrze pasować wyglądem do całości budowli, musi być odpowiednio wytrzymała, a także – na co dziś zwrócimy szczególną uwagę – bezpieczna. Szczególnie jeśli masz w domu małe dzieci – ale nie tylko wtedy – powinieneś dobrze przemyśleć dobór rodzaju materiału, który położysz na tarasie czy balkonie.

Taras, by ładnie wyglądał, powinien mieć odpowiednio dobrany rodzaj nawierzchni, Zwrócimy uwagę na jej fakturę, kolor, wielkość elementów płytek i tym podobne parametry. Czy jednak każdy z nas, aranżując tarasy, pamięta o bezpieczeństwie? Niestety w tej dziedzinie zdarzają się rażące błędy i niedopatrzenia, które mogą być opłakane w skutkach.

Jeśli chodzi o taras, do wyboru mamy tradycyjnie kostkę brukową lub gres. Kostka brukowa jest doskonałą propozycją dającą duże możliwości aranżacyjne, a przy tym gwarantującą wytrzymałość. Nawierzchnia z bruku na długo zachowa swój piękny wygląd i nie będziemy musieli szczególnie o nią dbać, ani konserwować specjalnymi środkami. Wystarczy mycie zwykłą wodą. Co jakiś czas, gdy nasza kostka brukowa jest kolorowa, możemy użyć środków impregnujących. Nawierzchnie tarasowe z kostki, podobnie jak wyłożone nią schody, są bezpieczne i mają dobre właściwości antypoślizgowe.

Bruk jest jednak nieco archaiczny i nie do każdego stylu będzie pasował. Z tego powodu to gres jest częstszym wyborem. I tu zaczynają się przysłowiowe schody. Na tarasy wybierać należy wyłącznie gres rektyfikowany, czyli o porowatej, nierównej strukturze. Tylko taki uchroni nas przed poślizgiem, gdy nawierzchnia zostanie zmoczona. Największym błędem jest wybieranie na taras płytek polerowanych, które podczas opadów stają się bardzo niebezpieczne.

Przy wykańczaniu tarasu czy balkonu, pamiętaj nie tylko o pięknym wyglądzie. Nie bez znaczenia jest również praktyczność wybranego materiału i przede wszystkim bezpieczeństwo, które powinniśmy zapewnić wszystkim domownikom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>