Brukowany chodnik

Ochrona pomieszczenia przed upałem

Lato tego roku da nam się we znaki falą upałów – doświadczyliśmy już tego w mijającym miesiącu, kiedy to temperatura osiągała ponad 30 stopni w cieniu – a to dopiero czerwiec! W takie dni każdy marzy o odrobinie chłodu. Jak zadbać o to, by nie dopuścić do nagrzania pomieszczenia?

W upalne dni pomieszczenia łatwo się nagrzewają – robi się w nich duszno, gorąco i nieprzyjemnie, a za tym idą jeszcze dalsze konsekwencje. Między innymi ciężko jest zasnąć, człowiek rozleniwia się, każda praca zajmuje o wiele więcej czasu. Można temu łatwo zaradzić, stosując poniższe triki:

  1. Zadbaj o odpowiednie osłony okienne – najlepiej przed upałem chronią rolety zewnętrzne. Jest to wygodne rozwiązanie, na przykład gdy wyjeżdża się na wakacje. Jeżeli nie chcemy by podczas naszej nieobecności dom się nagrzał, wystarczy opuścić rolety na czas wyjazdu. Powrót do przyjemnego chłodu – gwarantowany. Nie każdy jednak jest szczęśliwym posiadaczem takich rolet. Co wtedy?
  2. Osłony okienne wewnętrzne – mamy do wyboru mnóstwo takich osłon – zaczynając od standardowych firanek i zasłon, po żaluzje, rolety czy plisy. Bielsko, Gliwice, Katowice czy inne miasta potęgują upały – ciężko w mieście wytrzymać takie temperatury. Dlatego odpowiednie osłony okienne są wręcz koniecznością. Plisy są o tyle ciekawą formą osłon, że można nimi zasłonić dowolny fragment okna. Plisami można manipulować tak, by za każdym razem przysłaniały słońce. Jednak plisy wykonane są z cienkiego materiału, zatem najlepiej jest osłonić okno zarówno plisą, jak i standardową firaną z zasłonami.
  3. Nie otwieraj okien w dzień – w upalne dni najlepiej jest po prostu pozamykać wszystkie okna oraz maksymalnie je zasłonić – zasłonami, firankami czym się dla – zwłaszcza gdy okna pomieszczeń wychodzą na południe. Natomiast warto pootwierać okna późnym wieczorem, a nawet zostawić otwarte na całą noc. Pamiętajmy jednak by nie robić przeciągów, gdyż to też nie jest zdrowe. Najlepiej otworzyć okna, ale pozamykać drzwi od pomieszczeń.
  4. Zadbaj o orzeźwiające napoje a także zapachy – warto zrobić na przykład, idealną na lato domową lemoniadę. Nie zajmuje to wiele czasu, a taka zimna lemoniada w upały przynosi niesamowitą ulgę. Wystarczy woda, cukier (najlepiej brązowy) cytryny i mięta. Jak ktoś lub można dodać troszkę listków bazylii. Warto też zainwestować w odświeżacz do domu o orzeźwiającym zapachu, jak miętowy czy cytrynowy – co z pewnością poprawi samopoczucie.
  5. Ewentualnie można pomyśleć o jakimś wiatraczku, który również może przynieść nieco ulgi w upalne dni.

Najważniejsze z tego wszystkiego, to pamiętać, by mieszkanie przewietrzać nocą, a dniami zasłaniać okna czym się da, by jak najbardziej ograniczyć wpadanie promieni słonecznych do mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>