Brukowany chodnik

Czy gres polerowany to dobry wybór?

Polerowany gres jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Cechuje się piękną, gładką, połyskującą powierzchnią. Jest łatwy w czyszczeniu. Nie do wszystkich nawierzchni się jednak nadaje. Kiedy możemy się na niego zdecydować, a kiedy lepiej będzie wybrać inny materiał?

Czasem, skuszeni atrakcyjnym wyglądem gresu polerowanego, wybieramy go do wykończenia powierzchni, do których materiał ten absolutnie się nie nadaje. Zapominamy o jednej podstawowej kwestii. Gładka nawierzchnia płytek posiada bardzo słabe właściwości antypoślizgowe. Jeśli gres polerowany zastosujemy na schodach, tarasie czy w ogrodzie, podczas deszczu będzie on niebezpieczny.

Do wykańczania powierzchni zewnętrznych o wiele lepiej nadaje się gres strukturalny. Jest on bardziej porowaty niż gres polerowany, a jego powierzchnia jest matowa. Podczas opadów wykazuje dobre właściwości antypoślizgowe. Płytki o nierównej fakturze możemy zatem bezpiecznie zastosować na schodach czy tarasie.

Gres strukturalny bardziej się brudzi niż gres polerowany. Musimy zatem dbać o ich regularne czyszczenie Kurz i brud wchodzą w pory na powierzchni, przez co płytki mogą tracić estetyczny wygląd.

Płytki polerowane są piękne i łatwiej utrzymać je w czystości. Gres matowy również ma jednak swój urok, a utrzymanie go w czystości nie jest wcale bardzo trudne. Przy wyborze płytek należy zatem koniecznie wziąć pod uwagę wszystkie ich cechy oraz uwzględnić to, gdzie chcemy je zastosować. Priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwo. Estetykę bierzmy pod uwagę dopiero w drugiej kolejności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>